8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet

Już w starożytnym Rzymie zamężne kobiety (matrony) obchodziły swoje święto. Święto to nazywane Matronaliami, przypadało na pierwszy tydzień marca i nawiązywało do początku nowego roku, macierzyństwa i płodności. Tego dnia mężczyźni obdarowywali swoje żony prezentami.

dzien_kobiet
http://www.eonimages.com/media/e9fd2ab0-3e4f-11e0-a739-29bafdfbe579-women-on-collective-farm-near-moscow-ca-1941

Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet zapoczątkowane zostały przez Socjalistyczną Partię Ameryki i odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Rok później Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła Dzień Kobiet obchodzony na całym świecie, w celu krzewienia idei praw kobiet i budowania społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. 19 marca 1911 roku po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. W latach 1913 i 1914 Międzynarodowy Dzień Kobiet był dniem protestu przeciwko I Wojnie Światowej. W Rosji kobiety po raz pierwszy obchodziły Międzynarodowy Dzień Kobiet włączając się w ten sposób do ruchu na rzecz pokoju.

http://blog.dream-marriage.com/tag/international-womens-day/

Wiece odbyły się w ostatnią niedzielę lutego, co według kalendarza gregoriańskiego przypadało na 8 marca. Właśnie 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet był celebrowany w innych krajach. Na niezliczonych zgromadzeniach i wiecach sprzeciwiano się między innymi wojnie oraz wyrażano solidarność z ruchem na rzecz praw kobiet. W 1917 roku, w obliczu trwającej wojny rosyjskie kobiety zorganizowały strajki i protesty pod hasłem „chleb i pokój”. Cztery dni później car zrzekł się tronu, a rząd tymczasowy pod presją ruchu robotniczego przyznał kobietom prawa wyborcze.

Po rewolucji październikowej dzień 8 marca stał się oficjalnym świętem kobiet.

Zgromadzenie Organizacji Narodów Zjednoczonych 18 grudnia 2007 roku ustanowiło dzień 15 października jako Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich.

http://darkroom.baltimoresun.com/2015/12/2015-baltimore-sun-pictures-of-the-year/

Obecnie Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii,Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii.

Po upadku Związku Radzieckiego w Armenii zaniechano świętowania Międzynarodowego Dnia Kobiet na rzecz nowego święta -Piękna i macierzyństwa, obchodzonego 7 kwietnia. Ludzie nadal jednak celebrowali oba święta, co doprowadziło do powstania Miesiąca Kobiet, trwającego od 8 marca do 7 kwietnia. Kobiety w Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, Mołdawii, Rumunii, Macedonii, Serbii, Słowenii, Węgrzech i Polsce obdarowywane są najczęściej kwiatami. We Włoszech kobiety dostają gałązki akacji srebrzystej. Wspomniane gałązki i czekolada często wręczane są również paniom w Rosji. W Rumunii i Portugalii noc 8 marca kobiety często świętują na obiadach i przyjęciach organizowanych wyłącznie dla pań.

Z okazji Dnia Kobiet paniom na całym świecie składamy najserdeczniejsze życzenia!

http://wwd.com/eye/people/farm-girl-flowers-10279673/

źródło artykułu: Wikipedia

Close Menu

Pin It on Pinterest

Close Panel