Kontraktowe wytwarzanie

Kontraktowe wytwarzanie

W dzisiejszych czasach coraz bardziej widoczna jest usługa kontraktowego wytwarzania produktów na zlecenie klienta.Jeśli klient dysponuje odpowiednio dużą ilością gotówki udaje się do producenta danego wyrobu i negocjuje produkcję danego wyrobu w opakowaniach i pod swoją nazwą.

Jeszcze kilka lat temu, będąc na targach Agritechnica, nie sądziłem, że ta usługa jest tak bardzo popularna. Na targach wystawiali się producenci i dystrybutorzy oferujący produkty pod własną marką. Z tych dystrybutorów kilku sprzedawało produkty jednego producenta wystawiającego się na targach. Po czym było można poznać, że jest to ten sam producent? Skoncentrowałem się na folii do sianokiszonki i to czym rozpoznałem ten proceder to była tuba folii i nalepki na tubie.

Na targach Zielona Gala 2015 wystawiał się dystrybutor Claasa i oferował folię do sianokiszonki Claas Wrappex. Przyglądając się bliżej tej folii można było dostrzec, iż wewnątrz jest prawdopodobnie folia RaniWrap. Każdy producent (w przypadku folii do sianokiszonki) wytwarza folię i nawija ją na specjalnych, charakterystycznych dla siebie tubach. Rani, Agriflex, Hytistretch, Triowrap, Silotite mają swoje charakterystyczne tuby, po których można rozpoznać markę produktu.

Dawno temu, kiedy to dużo folii przyjeżdżało na podlasie bez podatku VAT, pojawiło się kilka partii folii z Hiszapnii pod bardzo różnymi nazwami. Nie wiem czym to było spowodowane, ale co partia to folia była w innym opakowaniu. Jeden producent a 10 różnych marek na ten sam produkt. Może tylu było zamawiających?

W przypadku produkcji w Polsce też ten model jest stosowany. Jest kilku producentów, którzy produkują towary dla różnych firm.

Ciekawym przykładem jest produkcja sznurka rolniczego. Spotkałem się z opinią, że nikt tak tanio sznurka nie zrobi jak Polacy. Ponadto jakaś część fabryk w Polsce jest własnością kapitału zagranicznego. Duża część sznurka rolniczego idzie na rynek polski pod nazwami rodzinnych produktów, a duża część (lub znacznie większa) wyjeżdża za granicę pod bardzo różnymi nazwami.

Dużą rolę w światowym handlu wiodą Chińczycy. U nich kontraktowe wytwarzanie jest na porządku dziennym. Jeden produkt jest pakowany w 10 lub 20 różnych marek. Część tych marek pojawia się także w Polsce. Uważnie śledząc internet można znaleźć folię do sianokiszonki polskiego dystrybutora, która jest produkowana w Chinach (widać to na zdjęciu) – a dystrybutor podaje, że producentem jest np. firma w Niemczech.

Nie mówię, że kontraktowe wytwarzanie jest czymś złym. Jest czymś naturalnym. Jest producent i dystrybutor. Dystrybutor chce oferować produkty pod swoją marką. Producent jest zadowolony – bo ma zbyt na swoje i na „obce” produkty, a dystrybutor, że ma „swoje”…..

Close Menu

Pin It on Pinterest

Close Panel