One ring to rule them all – TAMA

One ring to rule them all – TAMA

Tama jest niczym Sauron z Władcy Pierścieni, pochłaniającym całe śródziemie. Władca Pierścieni i Hobbit są rewelacyjnymi filmami. Natomiast sytuacja na rynku siatek do owijarek i sznurków rolniczych – JUŻ NIE.
Izraelska firma Tama jest bardzo dużym i znaczącym graczem na rynku rolniczym. Dzięki powiązaniom z producentami maszyn rolniczych zalewa rynek swoimi produktami.

One Ring to rule them all, One Ring to find them,One Ring to bring them all and in the darkness bind them.

Jeden, by wszystkimi rządzić, jeden, by wszystkie odnaleźć, Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać.

*cytat z Władcy Pierścieni. tłumaczenie: Maria Skibniewska

Dzięki swojej potędze jest w stanie „zmusić” do współpracy prawie wszystkich. Przez kilka lat na polskim rynku trwała „wojna” pomiędzy Tamą a Defalinem. Jeden chciał wykupić drugiego, a drugi chciał jak najwięcej z tego „wyjąć”. Trwało to kilka lat. Tak niskich cen na siatki i sznurki, jak w tamtym czasie, to już chyba nie będzie. Defalin walczył, walczył i walczył, lecz nie wytrzymał naporu „mrocznego Saurona i jego orków”. Finał był taki, że Defalin przestał produkować siatkę do owijarek, a to miejsce zajęła w Polsce Tama.

Ja z Tamą miałem możliwość „spotkania” się kilkakrotnie. Pierwsze spotkanie to węgierska firma PARTIUM 70. Firma ta produkowała siatki do bel i sznurki rolnicze o nazwie AGRIBULL. Po przejęciu tego działu przez Tamę, już tych produktów nie produkują. Powstała TAMA HUNGARY

Drugie spotkanie to było w Słowenii. Firma MOTVOZ produkowała ciekawą siatkę do pras TORANDO NET i sznurki rolnicze. Aktualnie prawa do nazwy TORNADO NET posiada Tama, a MOTVOZ juz tego nie produkuje.

To były dwa moje spotkania z Tamą.

Inne firmy, które przejęła Tama lub „zaproponowała” współpracę to włoski NOVATEX i austiarcki Teufelberger (dział produkcji sznurków rolniczych).

W Polsce jeszcze opiera się dla Tamy, lub Tama nie jest nimi zainteresowana, Bezalin i Waldgold.

Przejęcia firm i globalizacja są naturalnymi procesami we współczesnym świecie. Nie mówię, a raczej nie piszę, że jest to złe. Może trochę niewygodne, wkurzające, ale naturalne i nieuchronne.

Close Menu

Pin It on Pinterest

Close Panel