Wyjazd służbowy na targi czyli jak marnotrawione są pieniądze firm.

Wyjazd służbowy na targi czyli jak marnotrawione są pieniądze firm.

Targi rolnicze są miejscem do nawiązywania nowych kontaktów i poszukiwania nowych klientów. Ale targi są także miejscem, na którym lub w którym wydawane są niepotrzebnie pieniądze wystawców.

Wyjazd na targi wiąże się ze znacznymi nakładami finansowymi. Trzeba wykupić stanowisko na targach, opłacić lub przygotować samemu wystrój stanowiska, wyznaczyć pracowników, którzy będą reprezentować firmę na targach, opłacić ich pobyt…..

agritechnica
http://www.schlieper-agrarservice.de/

Koszty, koszty i jeszcze raz koszty. Duże firmy handlowe lub producenci nie wykorzystują racjonalnie budżetu przeznaczonego na targi (przynajmniej tak mi się wydaje).

Moje spostrzeżenia są następujące:

  1. Po co na targi wysyłać 4 czy 8 osób, jak można wysłać dwie lub trzy osoby. W przypadku małych i średnich targów te dwie osoby spełnią swoje zadanie, a wydatki na „diety” będą niższe.
  2. Po co na targi wysyłać swoich pracowników (przedstawicieli) z różnych zakątków Polski? Za ich dojazd firma musi zapłacić. Jeżeli targi są na wschodzie Polski, to należy wysłać pracowników z tego regionu. Oddelegowanie pracowników np. z Poznania wiąże się ze zwrotem kosztów za dojazd, a to jest ok. 500 km (w jedną stronę). Dojazd i powrót na targi to wydatek około 1000 zł. Jeżeli trzy osoby jadą oddzielnymi samochodami to kwota wzrasta przynajmniej do 3 000 zł!
  3. Wielkość stanowiska wystawowego. Stanowisko nie musi być mega ogromne (chyb, że wystawia się firma handlująca ciągnikami). Jeżeli firma ma dobry towar, to może w efektywny sposób zaprezentować te towary na kilku metrach.

Pewnie znalazłoby się jeszcze kilka innych uwag, na które warto byłoby zwrócić uwagę….

Są koszty „targowe”, które trzeba ponieść, ale po co ponosić tych kosztów tak dużo. Zawsze można je zredukować o kilka lub kilkadziesiąt procent, a efekt będzie ten sam lub nawet i większy….

Close Menu

Pin It on Pinterest

Close Panel